Şişman mısınız, zayıf mı?
Beden Kütle İndeksi

Beden kütle indeksi* veya alışılmış kısaltmasıyla "BKİ" (Body Mass Index: BMI) tıbbın üzerinde anlaştığı ve en yaygın kullandığı vücud ağırlığı değerlendirme ölçüsüdür.

BKİ, vücud ağırlığının, boyun karesine bölünmesiyle bulunur; 18,5'in altındaysa insan zayıf, 18,5- 25 arasında normal, 25- 30 arasında kilolu, 30'un üstünde şişman (obez) sayılmaktadır.

BKİ'nizi öğrenmek isterseniz, aşağıdaki BKİ hesaplayıcıda kilonuzu ve santimetre olarak boyunuzu giriniz; düğmeye basınız. BKİ'niz ve o BKİ'nin değerlendirmesi çıkacaktır. (Sayıları tam kilo ve tam santim olarak giriniz. Kesir, yani nokta veya virgül kullanmayınız.)


Kilonuz: kg    Boyunuz: cm (Örnek:165 yazınız 1,65 değil)Beden Kitle İndeksiniz:

Yorum:

BKİ şişmanlığın objektif ve basit bir ölçüsüdür, fakat tek ölçüsü değildir. Bel kalınlığı, kalça çevresi sağlık için bakılması gereken bir başka kriterdir. Vücudun kilosu kadar, o kilonun ne kadarının yağ, ne kadarının kas olduğu da önemlidir

*BKİ, 2007 yılına kadar dilimize yanlış olarak "beden kitle indeksi" şeklinde çevrildi. 2007'den itibaren doğru olan "kütle" terimi kullanılıyor.

| yukarı |
Reklamlardaki öneri ve iddialar
dr. pozitif'e ait değildir.
 Kapat   X  dr. pozitif nedir?- gökkuşağı

dr. pozitif nedir?

Tıp çoğunlukla hastalıkların tedavisi ile uğraşır. İyi de yapar. Biz daha nadir seçilen bir yola yöneldik: Sağlığın güçlenmesine.

Sağlık sadece hasta olmamak değildir. 

Hastalıklar tıbbın olumsuz, "negatif" tarafıdır.

Biz " pozitif " tarafı kendimize iş edindik:  Daha sağlıklı, daha ince, daha genç, daha mutlu olmayı.

Bilimi açık bir Türkçe ile sunmaya çalışıyoruz. Kâr gayesi gütmüyor, bir şey satmıyoruz. 

Gelişmeleri, yenilikleri size haber vermemize yardım edin, ücretsiz abone olunuz:Veya aşağıdaki formu doldurup Kaydet düğmesine basın
Adınız: Soyadınız: E-Postanız: