dr. pozitif
daha sağlıklı • daha ince
daha genç • daha mutlu
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
___________________________
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
Konu resmi
Kalp riski:
önümüzdeki on yılda
kalp hastalığı geçirme ihtimali
hesap makinesi 

Kalp hastalığının sebepleri ve kalp hastalığı riskinin hesaplanması çağdaş tıbbın önde gelen araştırma konusudur. Sebepleri belirlemek ve riskin hesaplanabilmesini sağlamakta, ABD'nin Massachussetts Eyaleti'ndeki Framingham'da yapılan bir araştırmanın sonuçları önde gelen kaynaklardan biridir. Framingham'da 5 127 yetişkin 14 yıl boyunca izlendi. Kan yağları (kolesterol), tansiyonları, sigara alışkanlıkları ve diğer verileri kaydedildi. Yıllar içinde bunlardan kalp krizi, kalpten kaynaklanan göğüs ağrısı ve benzer kalp hastalıkları geçirenlerle geçirmeyenler arasındaki farklar istatistik açıdan incelendi. Sonuçta elimize, bir insanın gelecekteki belirli bir süre içinde kalp hastalığı geçirme ihtimalini hesaplamamızı sağlayan istatistik metotlar geçti.

Bu metotlardan birini sizler için bu sayfaya aldık. Aşağıdaki kutularda istenen bilgileri girerseniz, önümüzdeki on yıl içinde kalp hastalığı geçirme ihtimalinizi hesaplayabilrsiniz. Sizin risk sonucununuzun, Framingham'daki 5127 kişinin ortalamasına ve içlerindeki en sağlıklılara göre nereye düştüğünü de görebilirsiniz.

Bu hesap makinesiyle yapabileceğiniz ilgi çekici bir iş daha var: Risk unsurlarınızı azalttığınızda hasta olma ihtimalinizin nasıl azalacağın da görebilirsiniz. Meselâ sigara içiyorsanız, bıraktığınız takdirde sonucu hesaplayabilirsiniz. Veya kolesterolünüzü düşürdüğünüzde veya iyi kolesterolü (HDL'yi) yükselttiğinizde hastalık ihtimalinin değişimini görebilirsiniz.

Sigara içiyorsanız kutuyu işaretleyin:

Şeker hastalığınız varsa kutuyu işaretleyin:

Sonra aşağıdaki kutularda istenen bilgileri veriniz. Araştırma 20- 79 yaş aralığını kapsadığından daha genç ve daha yaşlılar için hesap yapılamamaktadır.

Yaşınız:
Kanda kötü(LDL) kolesterol: mg/dL
Kanda iyi kolesterol (HDL): mg/dL
Büyük tansiyon (sistolik k. b.): mmHg (120, 145 gibi)
Küçik tansiyon (diastolik k. b.): mmHg (75, 90 gibi)

Bütün bilgiler girildikten sonra cinsiyetinize uygun düğmeye basın; gelecek on yılda kalp hastalığı geçirme ihtimaliniz ve hastalık riskinizin Framingham nüfusunun ortalamasıyla ve düşük risk grubuyla karşılaştırmasını göreceksiniz.

     

Önümüzdeki on yılda kalp hastalığı geçirme ihtimaliniz: ?

Framingham nüfusuna göre kalp sağlığınız:

Siz:
En sağlıklılar:
Ortalama:
 


Diğer hesap makinelerimizi kullandınız mı?

Hangi yemek kaç kalori?

Beden kütle endeksi (BKİ): Şişman mısınız?

Bazal Metabolizma Hızı, Tahmini Enerji İhtiyacı ve Beden Kütle Endeksi hesap makinesi

Kalp riski hesap makinesi

 Kapat   X  dr. pozitif'e kaydolun- gökkuşağı

dr. pozitif'e ücretsiz kaydolun. Daha sağlıklı, daha ince, daha genç, daha mutlu olma yolunda gelişmeleri, yenilikleri size haber verelim.Veya aşağıdaki formu doldurup Kaydet düğmesine basın
Adınız:
Soyadınız:
E-Postanız: