dr. pozitif
daha sağlıklı • daha ince
daha genç • daha mutlu
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
___________________________
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
Konu resmi
Bazal Metabolizma Hızı,
Tahmini Enerji İhtiyacı
ve Beden Kütle Endeksi
hesap makinesi 

Önce günlük yaşantınızdaki hareketlilik derecesini seçin. "Hareketsiz", masa başında çalışan ve gün içinde yürümeyen, meselâ işine arabayla gidip gelenler içindir. "Orta hareketli", günde 30 dakika tempolu yürüyüş veya eşdeğeri egzersiz yapanları; "Hareketli", günde 60 dakika tempolu yürüyüş veya eşdeğeri egzersiz yapanları kapsar. Kendinize uygun olanı işaretleyin:

Hareketsiz:   Orta hareketli:   Hareketli:

İkinci olarak cinsiyetinizi işaretleyin:   Erkek:    Kadın:

Sonra kutulara yaşınızı, boyunuzu (cm olarak, 1,70 yazmayın, 170 yazın), kilonuzu girin. Ondalık sayı girecekseniz, ondalığı virgülle ayırın; noktayla değil:

Yaşınız: Boyunuz: cm Kilonuz: kg

Bütün bilgiler girildikten sonra "Hesapla" düğmesine basın; Bazal Metabolizma Hızınız, Tahmini Enerji İhtiyacınız ve Beden Kitle İndeksiniz hesaplanacaktır:

Bazal metabolizma hızı:

Bazal Metabolizma Hızı, dinlenme halindeyken vücudun sarfettiği enerjidir. Bir günde harcanan KKalori cinsinden ifade edilir.

Tahminî Enerji İhtiyacı:

Tahmini Enerji İhtiyacı (TEİ), bazal metabolizma hızına, bir gün içindeki hareketlilikle harcanan enerji miktarı eklenerek bulunur. Kabaca, besinlerden aldığımız kalori miktarı TEİ'den az ise zayıflar, çok ise kilo alırız. Tahmini enerji ihtiyacınızı yaptığınız egzersize göre daha hassas hesaplamak istiyorsanız, bu sayfadaki Tahmini Enerji İhtiyacı rakamına, Yağ Yakma Hesap Makinesi'nde bulduğunuz günlük kaloriyi ekleyin.

Beden Kütle İndeksi:

Beden Kütle Endeksi (BKİ), kg cinsinden vücut ağırlığının m cinsinden boyun karesine bölünmesiyle bulunur. Zayıf, normal, kilolu, şişman sınıflandırması BKİ'ye göre yapılır.

BKİ, 18,5'tan küçükse normal dışı zayıf; 18,5- 25 arası normal; 25- 30 arası kilolu; 30- 35 I derece şişman; 35- 40 II derece şişman ve 40'ın üstü III derece şişman sınıfına girer.

 


Diğer hesap makinelerimizi kullandınız mı?

Hangi yemek kaç kalori?

Beden kütle endeksi (BKİ): Şişman mısınız?

Bazal Metabolizma Hızı, Tahmini Enerji İhtiyacı ve Beden Kütle Endeksi hesap makinesi

Kalp riski hesap makinesi

 Kapat   X  dr. pozitif'e kaydolun- gökkuşağı

dr. pozitif'e ücretsiz kaydolun. Daha sağlıklı, daha ince, daha genç, daha mutlu olma yolunda gelişmeleri, yenilikleri size haber verelim.Veya aşağıdaki formu doldurup Kaydet düğmesine basın
Adınız:
Soyadınız:
E-Postanız: