dr. pozitif
daha sağlıklı • daha ince
daha genç • daha mutlu
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
___________________________
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
Egzersiz ve kalp
Egzersiz kalp için de en iyi tedavi mi?

Yeni yayınlanan bir araştırmada, koroner arter hastalarında egzersizin, anjiyoplastiden daha iyi sonuç verdiği görülüyor.*

 

Egzersiz yapan hastaların %88'i bir yılı olaysız tamamlarken bu oran anjiyoplasti yapılanlarda %70'te kaldı. Başka bir deyişle anjiyoplasti yapılanlarda yaklaşık üç buçuk kat daha fazla dolaşım problemi görüldü. Ayrıca bir yılın sonunda egzersiz yapanların egzersiz kapasitelerinin (maksimal oksijen alımı) anjiyoplasti yapılanlardan %16 daha yüksek bulundu.

Bir kalp atardamarında %75'in üzerinde tıkanıklık bulunan 101 hastadan yarısına anjiyoplasti uygulandı ve tıkanıklık stentle açıldı. Diğer yarısına müdahalede bulunulmadı, fakat günde 20 dakika egzersiz bisikleti kullanmaları, haftada bir defa da 60 dakika grup halinde aerobik egzersiz yapmaları sağlandı. Deneklerin hangi gruba ayrılacağı rastgele belirlendi. Hastalar bir yıl süreyle izlendi ve yukarıda verilen sonuçlar alındı.

Egzersiz yapan hastaların daha iyi egzersiz kapasitesi geliştirmeleri beklenen bir neticeydi. Fakat araştırmanın çarpıcı sonucu egzersiz grubunda kalp ve damar problemlerinin stent grubuna göre yaklaşık üçbuçukta bir oranında daha az görülmesiydi. İzlenen kalp ve damar problemleri şunlardı: Kalp kaynaklı ölüm, kalp kaynaklı arrestten sonra canlandırma (bu ikisi iki grupta da meydana gelmedi), ölümle sonuçlanmayan enfarktüs, inme, by-pass, daha önceki tıkanıklığa tekrar anjiyoplastik müdahale, başka bir hedefe yönelik anjiyoplasti, kötüleşen göğüs ağrısıyla hastaneye yatma ve anjiyografi, anjina pektoristen kaynaklanan diğer önemli olaylar ve diğer iskemik olaylar. 50 kişilik anjiyoplasti grubunda bu tip 21 olaya rastlanırken 51 kişilik egzersiz grubunda sayı 6'da kaldı.

Araştırmacılar bu sonucu şöyle açıklıyor: "Anjiyoplasti (ve by-pass) damar sisteminin bir noktasındaki problemi çözmeye yöneliktir ve problemin arkasındaki damar sertliği hastalığını hedef almaz. Halbuki egzersiz damar sistemin tümünün elastikiyetini ve dolayısıyla genişleme potansiyelini arttırmakta, sertliğe gidişi frenlemektedir."

Araştırmanın pek az sayıda hasta üzerinde yapılması, henüz kesin bir tıbbî tavsiye değeri kazanmasını önlemektedir. Araştırmaya sadece tek damarda problem yaşayan hastalar dâhil edilmiş, daha riskli vakalar deney dışı bırakılmıştır. (Meselâ sol ana koroner arterde %25'in üstünde tıkanma bulunanlar.)

Ancak ilerde benzer sonuçların alınabileceğine işaret eden başka sağlam bulgular da vardır. Meselâ, daha önce 8440 hasta üzerinde yapılan 32 ayrı deneyin meta analizinde, kalp krizi sonrası izlemeye alınan hastalarda egzersizin ölüm riskinde %31 azalma sağladığı gösterilmişti.**

Araştırma Almanya'nın Leipzig Üniversitesi Kalp Merkezi ve Nükleer Tıp Merkezi'nden 12 hekim tarafından yürütüldü.

_________________________

* Rainer Hambrecht, MD, Claudia Walther, MD ve arkadaşları, Percutaneous Coronary Angioplasty Compared With Exercise Training in Patients With Stable Coronary Artery Disease, A Randomized Trial, Circulation. 2004;109:1371-1378.

** Joliffe JA, Rees K, Taylor RS, ve arkadaşları, Exercise-based rehabilitation for coronary heart disease. In: The Cochrane Library, issue 4, 2002. Oxford, UK: Update Software.

İlgili yazılar:

Diyet ve egzersiz: Erişkin şeker hastalığı önlenebilir mi?

Egzersiz: Yaşı olmayan keyif ve sağlık

Yaşam kalitesi için hareket (ve Hareket özel dosyasındaki izleyen 7 yazı)

Hangi hareket ne kadar kalori, ne kadar yağ yakar? (Yağ Yakma Hesap Makinesi)

| yukarı |
 Kapat   X  dr. pozitif'e kaydolun- gökkuşağı

dr. pozitif'e ücretsiz kaydolun. Daha sağlıklı, daha ince, daha genç, daha mutlu olma yolunda gelişmeleri, yenilikleri size haber verelim.Veya aşağıdaki formu doldurup Kaydet düğmesine basın
Adınız:
Soyadınız:
E-Postanız:
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
stres
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
___________________________
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder