dr. pozitif
daha sağlıklı • daha ince
daha genç • daha mutlu
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
___________________________
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
Size kaç kalori gerekli?- Tahmini Enerji İhtiyacı
dr. pozitif

ABD Tarım Bakanlığı USDA, 2005 besin piramidinde, tavsiyelerini insanların Tahmini Enerji İhtiyacı bilgilerine dayandırdı. Tahmini Enerji İhtiyacı (EER- biz bundan sonra TEİ diyeceğiz), bazal metabolizma hızına, kişinin hareketlilik derecesine göre bir ilaveyle elde ediliyor.

Şekillerde, ortalama boyda kadın ve erkeklerde, yaşa ve hareketlilik derecesine göre TEİ değerleri ni görüyorsunuz. Mavi sütunların alt düzeyi, hareketsiz bir insanın bir günde harcadığı enerjiyi gösteriyor. Günlük yaşantısını masa başında veya ayakta durarak, pek az yürüyerek geçiren insanların harcadığı enerji bu. Bu enerji yaklaşık olarak bazal metabolizma hızına eşit. Bazal metabolizma hızı, uyumayan, fakat tam dinlenme halindeyken vücudun harcadığı enerji miktarına deniyor.

Mavi sütunların üst düzeyi, “hareketli” bir insanın TEİ'sini gösteriyor. Hareketli insan, “her gün, günde 60 dakika tempolu yürüyüş yapan” diye tarif edilmiş. Mavi sütunların yaklaşık orta kısımlarından hayalî bir çizgi geçirip düşey eksendeki enerjiyi okursanız, bu da “orta hareketli insan”ın TEİ'sine karşılık gelir. “Orta hareketli insan”, “her gün, günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapan” tarifine uyanlar.

2005 besin piramidi uygulamasında ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tavsiyesi, gerekli besinleri, “besin yoğun” gıdalardan almak. Bundan kastedilen, meselâ yeterli kalsiyum sağlayacak kadar süt grubu (fakat sıfır yağlı), fonksiyonel besinleri sağlayacak kadar sebze ve meyve yemek... Bütün guruplar için alınması gereken minimum miktarlar var. “Besin yoğun” terimi, boş kalori almadan, gereken besin bileşenlerinin sağlanmasını kastediyor. Yeterli temel gıdalar alındıktan sonra Tahmini Enerji İhtiyacı için gerekli kaloriler henüz sağlanamamışsa- ve ancak o şartla- bazı değişiklikler önerilebiliyor: Süt ürünlerini sıfır yağlı değil de az yağlı kullanmak gibi.

Fakat çağdaş yaşamda genellikle bu tavsiyelerin tam tersi yapılıyor. “Besin yoğun” gıdalar yerine “Kalori yoğun” gıdalar seçiliyor ve Tahmini Enerji İhtiyacı” fazlasıyla aşıldığı halde, gerekli besinler henüz alınmamış oluyor. Bol yağlı, şekerli gıdalar yenip, meyve, sebze, süt gurubuna yer vermemek gibi...

TEİ grafiklerinde hemen görünen birkaç özellik var:

  • Tahmini enerji ihtiyacı 18- 20 yaş aralığında en üst düzeye çıkıyor ve ondan sonra azalmaya başlıyor. Gençlik yeme ve hareket alışkanlıklarımızı aynen sürdürmemiz,
    yaş ilerledikçe şişmanlamamıza yol açıyor.
  • Kadınların enerji ihtiyacı hemen her yaşta erkeklerinkinden daha az.

18 yaş değerlerinin daha sonrakilerle tam uyuşmaması, gerçek bir özellik değil; 18 yaştan önce ve sonra kullanılan tahmini istatistik formullerin farklılığından kaynaklanıyor.


İlgili yazılar:

Yeni besin piramidi- Neler değişti?

Piramit savaşları

Hareketlilik

Lifler

Yağ yakma hesap makinesi

©dr. Pozitif, Aile Doktorluğu Sağlık Hizmetleri A. Ş. Kaynak göstermeden alıntı yapmayınız.

| yukarı |
 Kapat   X  dr. pozitif'e kaydolun- gökkuşağı

dr. pozitif'e ücretsiz kaydolun. Daha sağlıklı, daha ince, daha genç, daha mutlu olma yolunda gelişmeleri, yenilikleri size haber verelim.Veya aşağıdaki formu doldurup Kaydet düğmesine basın
Adınız:
Soyadınız:
E-Postanız: