dr. pozitif
daha sağlıklı • daha ince
daha genç • daha mutlu
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
haberler
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
___________________________
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder
ALKALİ DİYET Hangi besinler asit, hangileri alkali oluşturucu?

Hangi besinler asit, hangileri alkali oluşturucu?

Dr. Ömer Dönderici
25.10.2014

Yediğimiz yiyecek çeşidi, vücutta daha az yada daha fazla asit oluşumuna katkıda bulunabilir. Aslında bunu saptamak çok kolay değildir. Çünkü, bir besinin vücuda girmeden önceki asitlik derecesi, vücuda girdikten sonra değişebilir. Söz gelimi limon, vücut dışında asit yapıda olduğu halde, yendikten sonra geçirdiği değişimlerle alkali hale geçer; bu yüzden de limon alkali bir besin kabul edilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, vücut pH sapmalarını çok sıkı bir biçimde ve farklı mekanizmalarla koruduğundan, yiyecekler olsa olsa, anlık küçük sapmalar yaratabilir. Bir önceki bölümde saniyeler, dakikalar ve saatler içinde devreye giren üç önemli asit sapması düzelticiyi konuşmuştuk. Bu yüzden genelde yiyeceklerin asitliğe etkilerinin kana; dolayısıyla da kanın beslediği vücuda anlamlı ölçüde yansımadığını, kana bakarak bu konuda fikir edinemeyeceğimizi söyleyebiliriz.

Vücutta oluşan asit miktarını, dolaylı da olsa en kolay ölçme yolu, vücudun en güçlü asit dengeleme mekanizması böbrekler olduğundan, çıkardığımız idrarın asitlik derecesine yani idrar pH’sına bakmaktır. Normalde idrar pH’sı 4.6-8.0 arasındadır. İdrar ne kadar asidikse, vücutta oluşan asidin o kadar fazla olduğunu öngörebiliriz.

Bir başka yöntem, yediğimiz yiyeceklerdeki mineral miktarına göre hesaplama yapılmasıdır. Buna göre, laboratuvarda yiyeceklerin kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum miktarı alkali; sülfat, klor ve fosfat miktarı asit kapsamında, belli katsayılarla çarpılıp,  “potansiyel böbrek asit yükleri (PRALs)” hesaplanır (Remer T, 2000).

“Potansiyel böbrek asit yükleri” ‘ne göre, yiyeceklerin asit yada alkali Besinlardeki asşt-alkali miktarlarıoluşturucu özellikleri şu şekildedir:

• Asit yükü en fazla olan besinler, en fazla olandan en düşüğe doğru kabaca sırayla; şarküteri ürünleri (jambon, salam, sosis…), yumurta sarısı, peynirler, kırmızı et, kanatlı etleri, balık, kabuklu deniz ürünleri, tahıllar (yulaf, beyaz un, makarna, ekmek, pilav…), yoğurt, süt ve süt ürünleri şeklindedir.

• Buna karşılık asit yükü en az (alkali özelliktekiler); aralarında farklılıklar olmakla birlikte genel olarak domates, patates, meyveler, meyve suları, baklagiller, mantar, sebzeler şeklinde sayılabilir.

• Gruplarından farklı olarak; meyvelerden konserve halindekiler, yaban mersini, kızılcık, erik, kuşüzümü; sebzelerden kuşkonmaz, kuru fasulye ve mercimek asit oluşturucu; süt ürünlerinden ayran, yeni sağılmış süt, peyniraltı suyu ve yoğurt alkali oluşturucu özelliğe sahipler.

• Yağların ve şekerin iki grubun ortasında, nötre yakın olduğunu söyleyebiliriz.

• Sert kabuklu kuruyemişler farklı yayınlarda farklı gruplanmış. Ancak fındık genelde alkali oluşturucular, kaju ve yer fıstığı asit oluşturucular arasında gösterilmiş. Baklagillerden bazısını alkali oluşturucular arasında gösteren yayınlar da mevcut. Aynı çelişki alkollü içecekler, kahve gibi içecekler ve sirke konusunda da var. Yeşil çay alkali oluşturucular arasında sayılmış. 

Bu hesaplamalar da yiyeceklerin asit oluşturucu potansiyelini tam yansıtmamaktadır. Ama genelde, hayvansal proteinler (tüm etler, süt ve süt ürünleri) ve tahılların asit oluşturucu; meyve ve sebzelerinse alkali oluşturucu olduğu şeklinde uzlaşı vardır.
| yukarı |
 Kapat   X  dr. pozitif'e kaydolun- gökkuşağı

dr. pozitif'e ücretsiz kaydolun. Daha sağlıklı, daha ince, daha genç, daha mutlu olma yolunda gelişmeleri, yenilikleri size haber verelim.Veya aşağıdaki formu doldurup Kaydet düğmesine basın
Adınız:
Soyadınız:
E-Postanız:
ana sayfa
biz kimiz?
zayıflayalım
besinler
hareketlenelim
sigarasız hayat
hastalanmayalım
gerçekten mi?
stres
sağlık‑ölçer
gülelim
fat burning calculator
___________________________
ücretsiz abone olun
bu sayfayı arkadaşıma gönder